CZYTELNICTWO GMINNE


gminna biblioteka publiczna w kozach z filią nr 1

1 763

Nowe tytuły książek papierowych

56

Nowe tytuły audiobooków

39 122

Liczba tytułów książkowych w 2021 r.

616

Liczba tytułów specjalnych w tym audiobooków w 2021 r.

22

Liczba prenumerowanych czasopism

1 320

Liczba czytelników czynnych, tj. wypożyczających regularnie

10 533

Łączna liczba odwiedzin w ciągu roku

27 457

Łączna liczba wypożyczeń



Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:

581 929

+18,36%

w stosunku do roku 2020



nagrody i wyróżnienia

W XXI edycji konkursu Biblioteka Roku 2020/2021 organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bielsku-Białej pod patronatem Starosty Bielskiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach otrzymała wyróżnienie „za bogatą ofertę działań kulturalnych i edukacyjnych oraz szeroką działalność propagującą regionalizm” (nagroda: drukarka laserowa Canon).

Zdjęcie przedstawia osoby zebrane na uroczystości w sali.
Zdjęcie Wójta Gminy Kozy przemawiającego do widowni na uroczystości.



działalność biblioteki w 2021 r.



W 2021 r. po raz pierwszy biblioteka uczestniczyła w akcji „Narodowe Czytanie”. Odczyt dramatu „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej odbył się 4 września 2021 r. na tarasie Pałacu Czeczów (plener) z podziałem na role. W akcję włączyła się lokalna grupa teatralna Kojzki Kolektyw Artystyczny. Obszerna relacja filmowa z tego wydarzenia została opublikowana w internecie.

Zdjęcie osób na krzesłach przed budynkiem i czytających książki.
Zdjęcie osób na leżakach słuchających osób czytających książkę.


W okresie wakacji na placach zabaw znajdujących się na terenie gminy zorganizowane zostały zajęcia „Z książką po Kozach” (głośne czytanie bajki, rozmowa o książce, zajęcia plastyczne i ruchowe).

Zdjęcie dzieci na chuście animacyjnej na placu zabaw..
Zdjęcie dzieci siedzących na chuście animacyjnej na placu zabaw.


Ponadto w okresie wakacji biblioteka była organizatorem plenerowych projekcji filmowych „Letnie Kino u Czecza” (3 projekcje).

Zdjęcie kina plenerowego.


Z okazji Święta Niepodległości został zorganizowany spacer historyczny „Ślady tamtych dni” szlakiem miejsc pamięci i obiektów historycznych związanych z działalnością niepodległościową w Kozach. W 2021 r. odbyły się 3 spotkania integracyjne z cyklu „Dzierganie wśród książek”. Osoby z niepełnosprawnością ruchową spotykały się w czytelni (jedno spotkanie trwa ok. 3h) tworząc prace techniką makramy. Regularnie odbywały się zajęcia z języka łacińskiego „Nosce te ipsum”.


Spotkania autorskie

  • Spotkanie z pisarzem Pawłem Kopijerem - autorem powieści fantasy. W spotkani wzięli udział uczniowie L.O. im. K.K. Baczyńskiego w Kozach. W internecie opublikowana została relacja filmowa z tego spotkania.

  • Spotkanie z Adamem Hałatem autorem książki „Miłość aż po grób. Niezwykłe losy Krzysztofa Grabowskiego, arystokraty, lotnika 301 Dywizjonu Bombowego, pierwszego Polaka, który samotnie przepłynął Atlantyk”. Spotkanie dla członków PTTK oddział Bielsko-Biała.

Zdjęcie osób na spotkaniu z Adamem Hałatem.
Zdjęcie osób na spotkaniu autorskim z Pawłem Kopijerem.


konkursy i akcje czytelnicze

  • „Zakochaj się w czytaniu” - akcja czytelnicza na walentynki. Czytelnicy otrzymywali książki - niespodzianki w prezencie.

  • Konkurs „Odpowiedz i wygraj książkę” - konkurs internetowy ogłaszany w każdy piątek października. Czytelnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące aktualnie promowanej nowości wydawniczej. Nagrodą był egzemplarz książki, której dotyczyło pytanie.

  • „Koziański Omnibus” - konkurs wiedzy pod patronatem Wójta Gminy Kozy Jacka Kalińskiego (Dni Kóz).

  • II edycja Konkursu na Esej Filozoficzny - pod patronatem Wójta Gminy Kozy Jacka Kalińskiego oraz magazynu „Filozofuj!”.

  • Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”. Konkurs promował film z udziałem pracowników biblioteki.


udział w akcjach ogólnopolskich

  • „Mała książka - wielki człowiek” (Instytut Książki) - w ramach akcji bibliotekarze gościli na zajęciach w Gminnym Przedszkolu Publicznym w Kozach.

  • Narodowe Czytanie.

Zdjęcie dzieci w sali przedszkolnej.
Zdjęcie osób siedzących na krzesłach przed budynkiem i czytających książki.


projekty

  • „Kojzkie perełki w malarstwie i rzeźbie pogranicza polsko-słowackiego” z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska Słowacja 2014-2020 (projekt w realizacji; planowane zakończenie - maj 2022 r.).

  • „Cyfrowi eksperci w Podregionie Bielskim” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 realizowanego przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu (projekt w realizacji).

Złożone wnioski:

  • „Chwalcie łąki. Utworzenie łąki kwietnej wraz z działaniami edukacyjnymi w parku przy Pałacu Czeczów” - projekt złożony w konkursie „Moje miejsce na Ziemi” zorganizowanego przez Fundację Orlen (brak dofinansowania),

  • „Strój ludowy we wsi Kozy. Przeszłość - pamięć - rzeczywistość” - projekt złożony w programie „Kultura ludowa i tradycyjna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w trakcie oceny).


pozostałe

  • Wydawanie miesięcznika „Koziańskie Wiadomości”, w którym oprócz promocji swojej działalności prowadzony jest stały cykl: „Duabuscapris” popularyzujący historię lokalną.


Izba Historyczna im. Adolfa Zubera

  • Wykonanie fototapety w Sali Historia Parafii, prezentującej szesnastowieczne malowidła sufitowe z nieistniejącego kościoła drewnianego z Kóz oraz zamontowanie nowego oświetlenia.

  • VIII Kojzka Noc Muzeów.

  • Wykład „Rycerze z Lipowego Lasu. O rodzie Czeczów jeszcze raz” w ramach Koziańskiego Uniwersytety III Wieku (on-line).

  • Spotkanie upamiętniające postać chor. Ignacego Piznala - przekazanie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski; uroczystość na cmentarzu.

  • Udział w oficjalnych obchodach 250. rocznicy powstania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Lędzinach-Hołdunowie.